Blog & Bülten

Blog & Bülten

REHBERLİK

Evde Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

1.Çalışma ortamını doğru oluşturun

Araştırmalar; sıcaklığın, güneş ışığının, renklerin ve hava kalitesinin verimli çalışma üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Çalışılacak alan havalandırılmalı ve 22-25 derece sıcaklıkta olmalı. Çalışma alanı için gün ışığından azami ölçüde yararlanmayı sağlayan bir oda tercih edilmeli ve duvardan yansıyan veya tavana gizlenen güçlü ışık kaynakları kullanılmalıdır.

Odanın çok dağınık olması odaklanma üzerinde olumsuz etki yaratacağı için çalışma odasının ve masasının görsel, işitsel her türlü uyarandan uzak olması gerekiyor. Öğrencilerin sık karşılaştığı sağlık sorunları ise bel ve sırt ağrısı olarak kendini gösteriyor. Bu yüzden çalışma odasındaki sandalyede bel destek minderi ya da ortopedik oturma simidi kullanılabilir. 

2.Teknolojiden yararlanın

Teknolojik gelişmeler, akıllı telefonların hayatın her alanında kolaylık sunmasını sağladı. Verimli çalışmak için öğrencilik hayatında öğrenmeyi kolaylaştıran ve verimi artıran pek çok mobil uygulama mevcut. Online ders anlatım videoları, soru çözüm uygulamaları, online deneme sınavları, online ödevlendirme ve takip sistemi vb.

3.Farklı çalışma teknikleri belirleyin 

Aktiviteleri sistematik olarak gerçekleştirmeyi ve zamanı daha iyi değerlendirmeyi sağlayan, verimli çalışmayı ve üretkenliği arttırmayı mümkün kılan, kendinize özgü ders çalışma teknikleri keşfedebilirsiniz.  25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık periyotlarda ders çalışmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle uzun saatler boyunca sıkılmadan ders çalışmak mümkün olabilir. 

4.Çalışma planı hazırlayın

Ders çalışırken düzenli olmanın en etkili yollarından biri de çalışma programı hazırlamaktan geçiyor. Çalışma planının kendinize uygun olması ve bir uzmandan fikir alınması da önemli. İyi bir çalışma programı hazırlayabilmek ve verimli çalışmak için zamanı iyi ayarlamak, gerçekçi düşünmek şart. Zamanı etkili kullanmayı sağlayan bir çalışma programı için öncelik sıralaması belirlemek faydalı olabilir. Çalışma programı ders tekrarları ve soru çözmek için ayrı zaman ayrılabilecek bölümü de içermeli ve tekrar sıklığı günlük haftalık aylık rutinlerle yapılmalı. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin kısıtlı zaman içinde etkili okuma alışkanlığı kazanması için hızlı ve anlamlı okuma becerisi kazanması gerekiyor. Bunu sağlamak için bol bol okuma çalışmaları yapmak şart.

5.Beslenmenize de dikkat edin

Öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlamaları ve eğitim sürecini sağlıklı geçirebilmeleri için sağlıklı beslenmeleri şart. Kan şekerini hızlı yükseltip düşüren bisküvi gibi hızlı tüketim besinlerinden uzak durmak gerekiyor. Öğrencilerin en sık yaptığı hata çay ve kahveyi bolca tüketip su tüketimini azaltmak. Oysa günde 2 litre civarında su içilmesi gerekiyor. Eğitim sürecinde sağlıklı beslenmek için yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak; balık, yumurta, brokoli gibi hafıza güçlendiren yiyecekler tüketmek önem taşıyor. Stresi azaltmak için ise C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler tüketilmeli.

6.Motive edici ödül belirleyin

Ders çalışmaya oturamama, ödevleri yetiştirememe gibi durumlar motivasyon düşürüyor. Bu tür durumlarda güdülenmenin en etkili yolları hedef ve hayalleri hatırlatan obje veya notlara yer vermek. Öğrenciler için en etkili motivasyon kaynağı ise, en sevdiği yiyecek ya da içeceği ödül olarak kullanmak.

7.Etkili not tutma alışkanlığı edinin

Fikir üretmek, önemli fikirleri sonradan hatırlamak ve etkili öğrenmek için not tutmak çok önemli. En etkili not tutma yöntemlerinden biri, Amerika’daki Cornell Üniversitesinde geliştirilmiş bir not tutma metodu olan Cornell metodudur. Etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bu yöntemde bir A4 kâğıdı 3 bölüme ayrılıyor. Birinci bölüme ayrıntılar, ikinci bölüme semboller ve kısaltmalar, üçüncü bölüme de özet yazılıyor. Böylece konu daha akılda kalıcı oluyor.

Öğrencilerin en sık yaptığı hatalardan biri fosforlu kalemlerle cümlelerin altını çizmek veya not alırken farklı renk tonlarında kalemler kullanmak. Renkli kalemler çalışmaya teşvik ediyor gibi görünse de zaman kaybı olabilir. Fosforlu kalemlerle altı çizilen cümleler, diğer cümlelerdeki bazı bilgilerin gözden kaçmasına yol açabilir. Not alırken tek renk kalem kullanmak ve görselliği geri planda bırakmak verimli çalışmak için etkili bir yöntem.

8.Odaklanmak için farklı yöntemler uygulayın

Verimli çalışmak, odaklanma sorununu çözmekten geçiyor. Ortamın sesten izole olması şart, gürültüden uzak sessiz ve huzurlu bir ortam odaklanmayı kolaylaştıracaktır. Lakin, kalabalık bir ortamda ders çalışırken konsantrasyon sağlamak için gürültü engelleyici özellikte kulaklıklarla klasik, sözsüz parçalar dinleyerek odaklanma artırılabilir. Çeşitli nefes egzersizleri uygulayarak ve beyin egzersizi yaptıran oyunlar oynayarak ya da bulmaca çözerek de konsantrasyonu artırmak mümkün.

9.Hayır” demeyi öğrenin

Hayır demenin ilişkileri zedeleyeceği düşünülse de düşünceleri güçlü bir biçimde ifade etmenin yolu oradan geçiyor. Ders çalışma sürecinde olan bir öğrencinin arkadaşlarına hayır diyemeyip ders çalışmayı bırakması verimli sonuç alabilmesinin önündeki en büyük engel. Bu noktada çalışma programına sadık kalmanın önemi daha iyi anlaşılıyor. Ders zamanı ders, eğlence zamanı eğlence.

10.Uyku düzeninize dikkat edin

Araştırmalar düzenli uyuyan öğrencilerin iyi uyumayanlara oranla daha iyi not aldıklarını, daha konsantre olduklarını, odaklanma problemi yaşamadıklarını ve matematik problemlerini çözmede daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Bu da öğrencilerin biyolojik saatini koşullandırması gerektiğinin göstergesi. Uyku düzeni sağlamak için yatakta okumak ya da telefonla ilgilenmek gibi alışkanlıklardan vazgeçmek ve her gün aynı saatte uyuyup uyanmak gerekiyor.

 

UFUK ÇİZGİSİ EĞİTİM KURUMLARI-PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ve REHBERLİK SERVİSİ 

Blog & Bülten Bilgisi

  • Kategori

    : REHBERLİK
  • Tarih

    : 12 Aralık 2022
  • Yazar

    : REHBERLİK SERVİSİ

Kategoriler