Blog & Bülten

Blog & Bülten

REHBERLİK

Evde Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

1.Çalışma ortamını doğru oluşturun

Araştırmalar; sıcaklığın, güneş ışığının, renklerin ve hava kalitesinin verimli çalışma üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Çalışılacak alan havalandırılmalı ve 22-25 derece sıcaklıkta olmalı. Çalışma alanı için gün ışığından azami ölçüde yararlanmayı sağlayan bir oda tercih edilmeli ve duvardan yansıyan veya tavana gizlenen güçlü ışık kaynakları kullanılmalıdır.

Odanın çok dağınık olması odaklanma üzerinde olumsuz etki yaratacağı için çalışma odasının ve masasının görsel, işitsel her türlü uyarandan uzak olması gerekiyor. Öğrencilerin sık karşılaştığı sağlık sorunları ise bel ve sırt ağrısı olarak kendini gösteriyor. Bu yüzden çalışma odasındaki sandalyede bel destek minderi ya da ortopedik oturma simidi kullanılabilir. 

2.Teknolojiden yararlanın

Teknolojik gelişmeler, akıllı telefonların hayatın her alanında kolaylık sunmasını sağladı. Verimli çalışmak için öğrencilik hayatında öğrenmeyi kolaylaştıran ve verimi artıran pek çok mobil uygulama mevcut. Online ders anlatım videoları, soru çözüm uygulamaları, online deneme sınavları, online ödevlendirme ve takip sistemi vb.

3.Farklı çalışma teknikleri belirleyin 

Aktiviteleri sistematik olarak gerçekleştirmeyi ve zamanı daha iyi değerlendirmeyi sağlayan, verimli çalışmayı ve üretkenliği arttırmayı mümkün kılan, kendinize özgü ders çalışma teknikleri keşfedebilirsiniz.  25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık periyotlarda ders çalışmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle uzun saatler boyunca sıkılmadan ders çalışmak mümkün olabilir. 

4.Çalışma planı hazırlayın

Ders çalışırken düzenli olmanın en etkili yollarından biri de çalışma programı hazırlamaktan geçiyor. Çalışma planının kendinize uygun olması ve bir uzmandan fikir alınması da önemli. İyi bir çalışma programı hazırlayabilmek ve verimli çalışmak için zamanı iyi ayarlamak, gerçekçi düşünmek şart. Zamanı etkili kullanmayı sağlayan bir çalışma programı için öncelik sıralaması belirlemek faydalı olabilir. Çalışma programı ders tekrarları ve soru çözmek için ayrı zaman ayrılabilecek bölümü de içermeli ve tekrar sıklığı günlük haftalık aylık rutinlerle yapılmalı. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin kısıtlı zaman içinde etkili okuma alışkanlığı kazanması için hızlı ve anlamlı okuma becerisi kazanması gerekiyor. Bunu sağlamak için bol bol okuma çalışmaları yapmak şart.

5.Beslenmenize de dikkat edin

Öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlamaları ve eğitim sürecini sağlıklı geçirebilmeleri için sağlıklı beslenmeleri şart. Kan şekerini hızlı yükseltip düşüren bisküvi gibi hızlı tüketim besinlerinden uzak durmak gerekiyor. Öğrencilerin en sık yaptığı hata çay ve kahveyi bolca tüketip su tüketimini azaltmak. Oysa günde 2 litre civarında su içilmesi gerekiyor. Eğitim sürecinde sağlıklı beslenmek için yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak; balık, yumurta, brokoli gibi hafıza güçlendiren yiyecekler tüketmek önem taşıyor. Stresi azaltmak için ise C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler tüketilmeli.

6.Motive edici ödül belirleyin

Ders çalışmaya oturamama, ödevleri yetiştirememe gibi durumlar motivasyon düşürüyor. Bu tür durumlarda güdülenmenin en etkili yolları hedef ve hayalleri hatırlatan obje veya notlara yer vermek. Öğrenciler için en etkili motivasyon kaynağı ise, en sevdiği yiyecek ya da içeceği ödül olarak kullanmak.

7.Etkili not tutma alışkanlığı edinin

Fikir üretmek, önemli fikirleri sonradan hatırlamak ve etkili öğrenmek için not tutmak çok önemli. En etkili not tutma yöntemlerinden biri, Amerika’daki Cornell Üniversitesinde geliştirilmiş bir not tutma metodu olan Cornell metodudur. Etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bu yöntemde bir A4 kâğıdı 3 bölüme ayrılıyor. Birinci bölüme ayrıntılar, ikinci bölüme semboller ve kısaltmalar, üçüncü bölüme de özet yazılıyor. Böylece konu daha akılda kalıcı oluyor.

Öğrencilerin en sık yaptığı hatalardan biri fosforlu kalemlerle cümlelerin altını çizmek veya not alırken farklı renk tonlarında kalemler kullanmak. Renkli kalemler çalışmaya teşvik ediyor gibi görünse de zaman kaybı olabilir. Fosforlu kalemlerle altı çizilen cümleler, diğer cümlelerdeki bazı bilgilerin gözden kaçmasına yol açabilir. Not alırken tek renk kalem kullanmak ve görselliği geri planda bırakmak verimli çalışmak için etkili bir yöntem.

8.Odaklanmak için farklı yöntemler uygulayın

Verimli çalışmak, odaklanma sorununu çözmekten geçiyor. Ortamın sesten izole olması şart, gürültüden uzak sessiz ve huzurlu bir ortam odaklanmayı kolaylaştıracaktır. Lakin, kalabalık bir ortamda ders çalışırken konsantrasyon sağlamak için gürültü engelleyici özellikte kulaklıklarla klasik, sözsüz parçalar dinleyerek odaklanma artırılabilir. Çeşitli nefes egzersizleri uygulayarak ve beyin egzersizi yaptıran oyunlar oynayarak ya da bulmaca çözerek de konsantrasyonu artırmak mümkün.

9.Hayır” demeyi öğrenin

Hayır demenin ilişkileri zedeleyeceği düşünülse de düşünceleri güçlü bir biçimde ifade etmenin yolu oradan geçiyor. Ders çalışma sürecinde olan bir öğrencinin arkadaşlarına hayır diyemeyip ders çalışmayı bırakması verimli sonuç alabilmesinin önündeki en büyük engel. Bu noktada çalışma programına sadık kalmanın önemi daha iyi anlaşılıyor. Ders zamanı ders, eğlence zamanı eğlence.

10.Uyku düzeninize dikkat edin

Araştırmalar düzenli uyuyan öğrencilerin iyi uyumayanlara oranla daha iyi not aldıklarını, daha konsantre olduklarını, odaklanma problemi yaşamadıklarını ve matematik problemlerini çözmede daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Bu da öğrencilerin biyolojik saatini koşullandırması gerektiğinin göstergesi. Uyku düzeni sağlamak için yatakta okumak ya da telefonla ilgilenmek gibi alışkanlıklardan vazgeçmek ve her gün aynı saatte uyuyup uyanmak gerekiyor.

 

UFUK ÇİZGİSİ EĞİTİM KURUMLARI-PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ve REHBERLİK SERVİSİ 

Blog & Bülten Bilgisi

 • Kategori

  : REHBERLİK
 • Tarih

  : 12 Aralık 2022
 • Yazar

  : REHBERLİK SERVİSİ

Kategoriler

Blog & Bülten

Blog & Bülten

REHBERLİK

Motivasyon

MOTİVASYON

Birçoğumuz biliyoruz ki öğrencilik hayatı uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte ders çalışmak gibi zor bir işi yıllarca ve düzenli olarak yapabilmek kolay değildir. Tüm bu süreci başarı ile tamamlayabilmemiz için çoğu zaman yüksek bir motivasyona ve güdülenmeye ihtiyaç duyarız.

 

Motivasyon ve güdülenme bizler için hedeflerimizi başarmada özel bileşenlerdir. Bizi harekete geçiren önemli ve gerekli faktörlerdir. Motivasyon içsel ve dışsal olmak üzere iki çeşittir. Bireyin güdülenmesi, motivasyon sağlaması dışsal etkilerle öğrenci için özendirici hedefler seçilerek ya da pekiştireçler kullanarak geliştirilirse dışsal motivasyon oluşur. Dışsal motivasyon dışardan gelen ödül, ceza gibi etkilerle ortaya çıkar. İçsel motivasyon ve güdülenme ise kişinin ilgi, merak, ihtiyaç gibi duygularıyla ortaya çıkar. Bizim başarımızın hayat boyu devam etmesi için de içsel güdülenmeye ihtiyacımız vardır.

İhtiyaç ile doyum sağlanması arasında yaşanan sürece güdülenme denir. Bireyin harekete geçmesi demektir. İnsanlar farklı düzeylerde ve farklı biçimlerde güdülenirler. Örneğin; bir öğrenci, aile ya da öğretmenin takdirini kazanmak için ev ödevini ilgi ve istekle yapabilir. Başka bir öğrenci daha iyi not almak için çalışır. Bir diğer öğrenci kendi amaçlarına ulaşmak için öğrenmek isteyebilir. Güdülenme öğrenme için gerekli ön şartlardan biri olmaktadır. Yeterince güdülenmemiş bir öğrenci, öğrenmeye hazır hale gelmemiş demektir. Öğrenci, motive olduğu ölçüde başarılı olmaktadır. Diğer bir ifadeyle; güdülenme ile başarı arasında pozitif bir ilişki vardır.

Bizler zaman zaman motivasyon eksikliği ve düşüklüğü yaşayabilmekteyiz. Bu düşüşün en önemli sebeplerinden birisi zihnimizde oluşan negatif düşüncelerdir. Negatif düşüncelerinizden kurtulmanız için ilk adımınız kendinize inanmak olmalıdır. Motivasyon için inancımızın ve özgüven duygumuzun güçlü olması gerekir. Biz kendimize inanır ve güvenirsek, çevremizdekiler de bize inanır ve güvenir. Başarısız olduğumuz durumlarda moralimizi bozmamamız, deneyimlerimizden ders alabilmemiz, bir sonraki hedefimiz için kendimizi yeniden motive edebilmemiz ve hiçbir koşulda kendimize olan inancımızı kaybetmememiz çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki; kazanmaya ya da kaybetmeye sebep olan en büyük unsur İNANÇ’ tır.

Bazen hayatta yaşadığımız olumsuzluklar akademik kariyerimize de etki eder. Daha doğrusu bizler böyle olduğunu düşünür ve kendimizi bu olumsuzluklardan etkilenmekten alıkoyamayız. Fakat unutmamalıyız ki bizim şartlarımızdan daha kötü veya daha iyi şartlarda olup bu sınava hazırlanan binlerce kişi var. Bir kişi belli yerlere gelip başarılar elde ediyorsa bilin ki o kişi şartların uygun olmasını beklemeyip kendisi için uygun koşullar yaratan kişidir. Siz de kendiniz için kendi bulunduğunuz şartlarda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Belki de hayatınız boyunca hiçbir zaman ‘şimdi tam zamanı’ hissine kapılmayacaksınız. O nedenle o hissi beklemeyi bırakın. Unutmayın ki koşullara uyum sağlayanlar başaracaktır. Koşullardan şikâyet edenler değil. Geleceğiniz için, kendiniz için, yaşamınız için en iyi olanı siz bilirsiniz. Ve unutmayın yaşadığınız hayat sizin seçimlerinizden oluşuyor. Nerede doğduğunuz, hangi koşullarda olduğunuz önemli değil. Koşullar değiştirilebilir. Bazen zor, bazen kolay. Ne olursa olsun yaşamınız sizin elinizde ve onun için bir şeyler yapacak olan kişi sadece sizsiniz. Aileniz, arkadaşlarınız, öğretmenleriniz yalnızca bu süreçte size eşlik eden birtakım aracılar. Onlardan destek alın ama onların sizin hayatınızda bir sihir yaratmayacağını bilin. Hiçbir şey sizin kendinize olan inancınızdan daha kuvvetli değil.

Bizler biliyoruz ki doğru çalışma yöntemiyle hem vaktimizi hem de emeğimizi boşa harcamadan da başarılı olabiliriz. İşe bizim için en verimli olan çalışma tarzını bulmakla başlamalıyız. Herkesin çalışma stili farklıdır. Arkadaşınıza çok verimli gelen bir çalışma yöntemi sizi bunaltabilir. O nedenle farklı yöntemler deneyerek sizin için en verimli olanı belirleyebilirsiniz. Hatta zaman zaman çalışma yönteminizi, ders çalışma sıranızı, ders çalışma saatlerinizi değiştirerek süreci sıkılmaktan ve monotonlaşmaktan kurtarabilirsiniz.

Ders çalışmak çoğu zaman eğlenceli gelmese de unutmayınız ki sonucunda elde edilen başarı için her şeye değer.

Blog & Bülten Bilgisi

 • Kategori

  : REHBERLİK
 • Tarih

  : 12 Aralık 2022
 • Yazar

  : REHBERLİK SERVİSİ

Kategoriler

Blog & Bülten

Blog & Bülten

REHBERLİK

Yarıyıl Tatilinde Neler Yapılmalı?

Öğrenciler İçin Sömestr Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Bir eğitim dönemini daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Öğrenciler bir yandan tatile girmenin sevincini yaşarken bir yandan da bu dönemi verimli ve güzel geçirmek için tatil programı hazırlamaktadır. Öğrencilerin sonraki döneme güzel başlangıç yapmaları için yarıyıl tatili önemli bir fırsattır ve iyi değerlendirilmesi gerekir.

Tatilde dinlenme ve eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da öğrencilerin kendilerini eksik bulduğu konuların tekrarı için de verimli zaman geçirme dönemidir. Akademik başarısı düşük öğrencilerin arkadaşlarına yetişmesi için iyi bir fırsattır.

Şüphesiz bireyin kendini geliştirmesini sağlayan önemli etkinliklerden birisi de kitap okumaktır. Kitap okuma, kalıcı bir başarı sağladığından tatilin olmazsa olmazlarındandır.

Her çocuk bir bireydir ve ayrı psikolojik ve fiziksel gelişime sahiptir. Hiçbir öğrenciyi diğerleriyle kıyaslamak doğru değildir. Her çocuk kendi ile yarışmalıdır. Öğrenciyi olduğu gibi kabul etmek ve ona destek vermek gerekir. Çocuğun başarısını veya başarısızlığını onun potansiyeli doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

LGS Adayları Yarıyıl Tatilinde Neler Yapmalı?

2023 LGS’ye hazırlanan öğrenciler 2. döneme eksiklerini tamamlamış, arkalarındaki konu yığınlarından kurtulmuş bir şekilde devam edebilmek için bu tatili fırsata çevirebilirler. Bunun için izlenmesi gereken yol:

 • Eksiğinizin en fazla olduğu dersleri/konuları belirleyin.
 • Bu derslerin/konuların ağırlıkta olduğu 3 haftalık bir ders çalışma programı hazırlayın.
 • Günlük çalışmanızı en az 5 saat olarak planlayın.
 • Ders aralıklarınızı 45 dakika mola sürenizi 15 dakika olarak belirleyebilirsiniz. Eğer odaklanma sorunu yaşıyorsanız ve dikkatiniz çok çabuk dağılıyorsa Pomodoro Tekniğinden yararlanarak 25 dakika ders 5 dakika mola şeklinde ilerleyebilirsiniz.
 • Günde 20 paragraf sorusu ve 5 adet sözel mantık, grafik ve görsel okuma sorusu çözerek sınavda vakit kaybetmenize neden olacak bu konularda hızlanabilirsiniz.
 • Çalışmalarınızı sabah saatlerinde yapmaya çalışın. Akşam saatlerinde ise günü değerlendirip kendinizi ödüllendirin.
 • Hafta sonları 1. dönem konularını kapsayan LGS denemesi çözün.

YKS Adayları Yarıyıl Tatilinde Neler Yapmalı?

2023 YKS’ye hazırlanan adaylar, yarıyıl tatilini eksiklerini tamamlama kampına dönüştürüp, buna yönelik bir ders çalışma planı yaparak ilerleyebilirler. Bunun için izlemeniz gereken yol:

 • Eksiğinizin en fazla olduğu dersleri/konuları belirleyin.
 • Bu dersin/konunun ağırlıkta olduğu 3 haftalık bir ders çalışma programı hazırlayın.
 • Günlük çalışmanızı en az 6 saat olarak planlayın.
 • İlk olarak TYT eksiklerinize yönelik konu çalışması + soru çözümü yapıp ardından AYT’ye yönelik konu çalışması + soru çözümü yapın.
 • Ders aralıklarınızı 45 dakika mola sürenizi 15 dakika olarak belirleyebilirsiniz. Eğer odaklanma sorunu yaşıyorsanız ve dikkatiniz çok çabuk dağılıyorsa Pomodoro Tekniğinden yararlanarak 25 dakika ders 5 dakika mola şeklinde ilerleyebilirsiniz.
 • Günde 20 paragraf sorusu çözmeyi bir rutin haline getirin.
 • Hafta sonları deneme çözmeye vakit ayırın.
 • Çalışmalarınızı sabah saatlerinde yapmaya çalışın. Akşam saatlerinde ise günü değerlendirip kendinizi ödüllendirin.

Verimli bir tatil dönemi geçirmenizi, tatil dönüşü enerjik ve yeni döneme hazır hissederek başlamanız dileklerimizle… 

Blog & Bülten Bilgisi

 • Kategori

  : REHBERLİK
 • Tarih

  : 19 Ocak 2023
 • Yazar

  : UFUK ÇİZGİSİ EĞİTİM KURUMLARI REHBERLİK SERVİSİ

Kategoriler

Blog & Bülten

Blog & Bülten

REHBERLİK

Çocuğunuzun Sınav Kaygısı Yaşadığını Gösteren 5 İşaret

ÇOCUĞUNUZUN SINAV KAYGISI YAŞADIĞINI GÖSTEREN 5 İŞARET!

 

1- Dikkat dağınıklığı, konsantre olamama, sınavın sonucu ile ilgili olumsuz öngörülerde bulunma (olmayacak, kazanamayacağım gibi).

2- Gözlemlenebilir düzeyde huzursuzluk, endişe, öfkeli bir birey haline gelme, kolaylıkla ağlama, korku, çaresizlik, panik.

3- Sınavlardan kaçınma, sınav sırasında dona kalma

4- Baş ağrısı, sabahları kendini yorgun ve halsiz hissetme, uyumakta zorlanma, mide ve bağırsak sistemine ait sıkıntılar, iştahsızlık, kalbin hızlı çapması, ellerin soğuk ve terli olması.

5- Başarı düzeyindeki dalgalanma ya da ani düşüşler sınav kaygısı ile ilişkilendirilebilir.

 • Yukarıdaki belirtileri çocuklarınızda gözlemlediğinizde mutlaka bir profesyonele başvurmalısınız.
 • Ufuk Çizgisi rehberlik servisimiz, öğrencilerini her anlamda gözlemleyerek sınavlara ve hayata hazırlamaktadır.

Blog & Bülten Bilgisi

 • Kategori

  : REHBERLİK
 • Tarih

  : 23 Mayıs 2023
 • Yazar

  : REHBERLİK SERVİSİ

Kategoriler